Hjælpen er på vej fra Mother Teresa klubben

Mother Teresa Klubben i Reerslev, har netop afsendt årets produktion, som lige nu er på vej til nogle af verdens fattigste

 

Hidtil er klubbens tæpper blevet sendt til Mother Teresas børnearbejde i Calcutta, men nu har de indiske myndigheder  for at støtte tekstilproduktionen i Indien, bedt organisationen om at stoppe for “import” af tekstiler.

Klubben har i stedet lavet aftale med Nødhjælpsdepotet i Næstved, som vil sørger for, at klubbens produktion fremover transporteres direkte til de nødlidende, i lande som Litauen, Rumænien, Armenien, Hviderusland og en række afrikanske lande – så derfor strikker de 20 flittige damer i klubben videre.

Ja, strikkeklubben hedder  stadig Mother Teresa, for selvom de indiske myndigheder lægger hindringer i vejen, så er navnet Mother Teresa stadig synonym med hjælp og barmhjertighed. Derfor har klubben valgt at beholde det gode navn.

 

-vp

Jonny Jespersen fra Mother Teresa klubben og Ole Engestoft fra Nødhjælpsdepotet, har læsset  tæpperne, som  en af dagene kommer med i en container med nødhjælp til Ukraine.
foto: Viggo K. Pedersen